מדוע מסוכן לעצור בצד הדרך?

התאונות הגדולות והטרגיות ובהחלט המיותרות קורות מעצירה בצד הדרך. הסכנה בעצירה בצד הדרך ללא שול עמוק ובטיחותי כל כך גדולה עד שבמשרד התחבורה החליטו להילחם בתופעה הארורה הזו ולתת קנסות כבדים למי שעצר בצד הדרך ללא שום הצדקה הגיונית לכך.

מדוע מסוכן לעצור בצד הדרך?

קורה שנהגים עוצרים את רכבם – שלעיתים ארוך ורחב ומסוכן שבעתיים – בסמוך לכביש ולתנועת רכבים הנוסעים במהירות אדירה שמספיקה סטיה קלה כדי להביא לטרגדיה נוראית ולעצור מדינה שלמה בפקקים. הרצון לעצור במקום מועד ולא ראוי לעצירה ולהרוויח כמה דקות כדי לא לחנות במקום מסודר שנועד במיוחד לעצירה ושירותים, היא זו שמביאה סכנות בלתי רצויות ותופעה ותרבות מסוכנת של עצירה בשול. 

אצל עמי FIX מעידים שנהגים פשוט לא יודעים להחנות את רכבם בבטחה ושלפעמים הרכב עם המשפחה והילדים שבתוכו מונח אלכסונית, כאשר חציו בתוך השול וחציו בחוץ ונתון לתאונה וטרגדיה איומה. המרחק מאסון בלתי נתפס יהיה קטן מידי- אז בואו נמנע מעצירה בכלל במקום שאינו מיועד לכך

חייבים לעצור, מה עושים?

יש שעוצרים בצד הדרך לצורך עיסוקים טפלים ושוליים הבלתי ניתנים להבנה הגיונית ומסכנים לא רק את עצמם אלא את כל משתמשי הדרך הנתונים לסכנת התנגשות במקרים מסוימים אף בלתי נמנעים. העצירה תעשה אך ורק במקרה של תקלה שאינה מאפשרת את המשך נסיעה.

כלל אחד שחשוב לזכור ולשנן:

  • אם חייבים לעצור בגלל תקלה שאינה מאפשרת את המשך נסיעה, עוצרים ומתרחקים כמה שיותר משפת הכביש ומסימון הפס הצהוב של תחילת השול.
  • יוצאים מהרכב בזהירות ומתרחקים אל מעבר למעקה הבטיחות, לא לפני שלובשים את האפוד זוהר ומתקשרים למוקד החירום לקבלת שירותי דרכים.

כידוע, נהגים רבים נוטים לעצור בשול הדרך כדי לישון או לעשות מגוון צרכים אחרים כמו מנוחה, טיפול בצמיג מחורר, לאפשר לבייבי לעשות את צרכיו, להרגעת ילד עייף וסחוט, לקניה מדוכן פלאפל או בייגל פיראטי שאינו מוסדר במקום שבטוח לקנות בו. אותם נהגים גם מנסים עם צד גופם שמופנה כלפי הכביש הסואן לטפל בבעיות הרכב בזמן שהם עצמך מהווים את רוב הבעיה. הזהרו.