איך לעזור לילד להתמודד עם אתגרים חברתיים?

ילדים נאלצים להתמודד עם לא מעט אתגרים בעיקר בגיל ההתבגרות אך כבר מגיל קטן. הם אינם יודעים כיצד להתמודד כי אין להם את הכלים הנכונים, המותאמים גם למה שהם מכירים ויודעים על העולם, ולכן הם עשויים לפתח התנהגות לא הולמת. אתגרים חברתיים לילדים עשויים לגרום לתסכול, חוסר הבנה כיצד להתמודד עם הסיטואציה, נבוכות ועצבים. כתוצאה מכך הם עשויים לדבר אליכם בזלזול, לרצות להתבודד בחדר, להגיע למצב של אלימות מילולית ופיזית בבית הספר/עם חבריהם או אפילו בבית, יתחילו לזרוק חפצים ועוד. כדי לעזור לילדים להתמודד עם אתגרים חברתיים תצטרכו להעניק להם את הכלים הנכונים.

בשלב הראשון – להעריך את הסיטואציה והאתגר העומד בפניהם:

ראשית יהיה עליכם להעריך היטב את הסיטואציה שבה הם עומדים. אם כהורים אינכם מצליחים לעשות זאת כיוון שהילדים סגורים מדי אתכם או לא מרגישים בנוח לספר לכם ואין לכם מספיק קצוות חוטים כדי להגיע לסיטואציה – היעזרו באיש מקצוע חיצוני. כאמור, ילדים יכולים להתמודד עם אתגריים חברתיים שונים המשפיעים על ההתנהגות שלהם, ההתפתחות שלהם, האופי שלהם ועל האופן שבו הם מעריכים את החיים ואנשים אחרים. בעיות כמו אי מקובלות חברתית, אהבה נכזבת בבית הספר, מריבה עם חבר/ה טובים, לא הזמינו אותם למסיבה, לא מצאו בן/בת זוג לנשף ועוד. 

לספק לכם את המענה האמיתי לצורך:

כעת לאחר שגיליתם את הבעיה האמיתית ניתן יהיה לטפל בה כמו שצריך. אולי הילדים שלכם זקוקים ליותר ביטחון עצמי, אולי הם צריכים להיות חסינים וחזקים יותר לדעת לקבל לא ולהתקדם הלאה, אולי הם צריכים להסית את תשומת הלב שלהם למשהו אחר שיעזור להם להתגבר, אולי הם צריכים להעצים את השאיפות שלהם ולהבין שהעולם רחב יותר מזה שהם מכירים כעת. 

אולי יעניין אותך גם פיתוח מיומנויות חברתיות אצל ילדים