ד"ר קובי שגיא: איך מכשיר הפיפימון מסייע להרטבת לילה?

ילדים לא מעטים מתמודדים עם הרטבות לילה. מדובר על תופעה נפוצה ומעיקה מאוד. היא פוגעת בסדרי החיים, בהרגשה הכללית של הילד, וכן באווירה בבית. כמו כן ילדים שסובלים מהרטבת לילה הם ילדים שעלולים לפתח תחושות נחיתות וגם הביטחון העצמי שלהם עלול להיפגע. כל אלו סיבות מוצדקות להתחיל לטפל ולא להזניח את התופעה. ויש כיום מגוון שיטות טיפוליות שעשויות להועיל לכל ילד באשר הוא. ולכן לא נכון להזניח או להשלים עם העניין. אלא לפנות לקבל טיפול מקצועי ומותאם למצבו של הילד אצל ד"ר קובי שגיא. כדי להוביל אותו למציאות חיים בה הוא מצליח לשלוט על עצמו בלילות.

מהו מכשיר פיפימון ובמה הוא מסייע?

מכשיר הפיפימון הוא מכשיר מיוחד אשר מטרתו לסייע לילד להתעורר בעת הצורך ולפנות לחדר השירותים בזמן. המכשיר מורכב משתי יחידות. על המיטה של הילד פורסים את הסדינית שכוללת חיישן מיוחד. על שידה סמוכה למיטה או על כיסא מניחים את היחידה השנייה. על פי הסברו של ד"ר קובי שגיא – כאשר במהלך הלילה תדלוף טיפה של שתן, המכשיר מיד יאותת על כך. המכשיר ישמיע קול וינסה להעיר את הילד. בצורה כזו הילד שישן עמוק יתעורר על ידי קול חיצוני שיעזור לו להבין מה עליו לעשות. אמנם אנחנו מצפים שהילד ישמע את הצלילים ויזנק לשירותים. אבל לא פעם הילד ישן כל כך עמוק, והוא לא שומע את הקול. במקרים כאלו ההורה יעיר את הילד ויעזור לו לפנות לחדר השירותים.

שילוב המכשיר עם פיתוח יכולת אישית – השיטה של ד"ר טל שגיא

העובדה שהילד מתמודד עם קושי בעניין שמירת ההיגיינה שלו מציבה אותנו מול צורך לטפל באמון שלו ופיתוח היכולת האישית שלו לשלוט על הסוגרים גם בשעת הלילה. טיפול נכון הוא טיפול שמשלב את שני ההיבטים. כך שמצד אחד הילד יפתח את היכולת האישית שלו ואת האמון בכוחות שלו לשלוט בצורה מלאה על הסוגרים שלו. אך לצד זאת יש להגיש לו סיוע חיצוני ולעזור לו להעיר את עצמו בלילה. כי כל עוד השינה שלו עמוקה הוא צריך עזרה חיצונית שתאפשר לו לשמור על עצמו יבש בלילה.