מיתוג לעסקים קטנים

מרבית העסקים החדשים שמוקמים הם עסקים קטנים. וזה הגיוני, עסק חדש הוא עסק מתחיל, וככזה הוא צריך לבנות את עצמו ולהתפתח, כשהמטרה היא בדרך כלל להפוך להיות עסק גדול. עם התקדמות הטכנולוגיה והתחרות הגדולה, לעולם המיתוג והעיצוב הגרפי יש יותק ויותר השפעה על עסקים קטנים. אחת הסיבות היא שיותר ויותר עסקים משתמשים בדיגיטל והתחרות על קהל הלקוחות רק גדלה וגדלה. וכשיש כל כך הרבה תחרות על הקהל, המיתוג מקבל כוח גדול.

אז מה זה בכלל מיתוג?

מיתוג עסקים הוא חובה עבור כל בעל עסק, קטן גדול. ראשית, הוא כולל בתוכו לוגו לעסק וממנו נגזרים מוצרים המתווספים ללוגו ומתבססים עליו כמו כרטיס ביקור, דף לוגו, חתימה למייל, קאבר לפייסבוק ועוד. המיתוג כולל בתוכו את השפה המיתוגית של העסק, את המסרים של העסק ואת מה שמייחד אותו. הלוגו חייב להיות מעוצב אישית עבור העסק ולא יכול להופיע במקומות אחרים. כלומר, חשוב לשמור על ייחודיות העיצוב על מנת שקהל היעד יוכל להבדיל בין העסק שלנו לבין עסקים מתחרים אחרים ולא לבלבל ביניהם. בתוך השפה של המותג נכללים בחירת צבעי המותג, סלוגן המותג, סמל המותג (אם יש), בחירת הפונטים שמתאימים למותג ועוד.

ולמה עסקים קטנים זקוקים בכלל למיתוג?

אנחנו חיים בעולם דיגיטלי, וכיום עסק לא חייב להיות פיזי. כלומר, אם פעם הייתם צריכים להעמיד חנות או לשכור משרד כדי למכור דרכם את השירותים שלכם, כיום עסק יכול לפעול גם באופן דיגיטלי. וכך, כל אחד יכול להקים עסק ולמכור באמצעות פלטפורמות דיגיטליות כמו אתר אינטרנט, פייסבוק או אינסטגרם, ולשלוח את המוצרים דרך חברת שליחויות כזו או אחרת. כלומר, כיום המרחב הפיזי הוא כבר לא פונקציה. רוצים להופיע גם אתם? כבסיס, אתם חייבים מיתוג.

אז כמה זה עולה לכם?

בין אם אתם עסק קטן, בינוני או גדול – רוב חברות המיתוג יגבו מכם את אותו סכום עבור המיתוג, שמתחיל לרוב באלפי שקלים ויכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים. דבר זה יכול להקשות מאוד על עסקים חדשים בתחילת דרכם, מאחר ולא תמיד מתאפשר להשקיע סכומים כאלה כבר בתחילת הדרך, עוד לפני שהעסק התחיל להרוויח. אולם, ישנם גם חברות המציעות מיתוג במחירים משתלמים, כמו לוגו 24, הכוללות לא רק את עיצוב הלוגו אלא גם עיצוב כרטיס ביקור, חתימה ממותגת למייל, עיצוב דף לוגו ותמונת פרופיל וקאבר לפייסבוק. חבילה משתלמת במיוחד לעסקים בתחילת דרכם עם תקציב מצומצם.

רגע לפני שמתחילים – חשוב לבדוק:

לפני שמתחילים תהליך עם חברת מיתוג כזו או אחרת, חשוב מאוד לבחון את תיק העבודות של החברה. בדקו איזה סוגי לוגואים כבר עיצבו ואיך נראים העיצובים. כמו כן, חשוב גם לוודא שיש המלצות מלקוחות קודמים.