טיפוס הרים – זה טוב לבריאות?

אחד מפעילויות הספורט הפופולאריות ביותר, בקרב צעירים ומבוגרים, הן בישראל והן בכל העולם, הוא טיפוס הרים. 

אנחנו יכולים לראות לא מעט משלחות של מטפסי הרים יוצאים אל יעדים שונים בעולם במטרה לטפס על הרים שונים. כאשר מן הסתם, מה שנחשב להישגים הגדולים ביותר של מטפסי הרים, מה שרק מטפסים מקצועיים, מנוסים, יודעים ומסוגלים לעשות, זה טיפוס על הרים כמו הימלאיה או טיפוס לקלימנג'רו והרים אחרים שנחשבים ליעדים פופולאריים בזכות הגובה והאתגר שהם מציבים בפני המטפסים השונים. 

הרבה פעמים עולה שאלה, האם טיפוס הרים זו פעילות טובה לבריאות, האם מדובר בפעילות שמטיבה עם הגוף שלנו או יכולה לסכן את בריאותנו ולגרום לנו נזק? בחלק הבא של המאמר ננסה לענות על שאלות אלו. 

תחילה צריך להסביר, כשאנחנו מדברים על טיפוס הרים בהקשר של בריאות, אז מן הסתם הנחת היסוד שלנו צריכה להיות, שהטיפוס מתבצע עם כל הציוד ההכרחי, בתנאי מזג אוויר סבירים ככל שניתן, וכמובן שהטיפוס מתבצע אך ורק על ידי מטפסים שיודעים כיצד לבצע את הטיפוס ולא על ידי מטפסים חובבים. 

האם זה טוב לבריאות? התשובה היא כן. כמו פעילויות גופניות אחרות, גם טיפוס אחר נחשב לפעילות גופנית אופטימאלית עבורנו. ראשית, היא מחזקת את השרירים שלנו, שנית, אנחנו מייצרים לא רק מסת שריר אלא גם משפרים יכולת אירובית, שלישית, מן הסתם התהליך של האימונים ותהליך הטיפוס עצמו, דורש מאיתנו לרדת במשקל ולשמור על אורח חיים בריא, רביעית, טיפוס הרים דורש הרבה מאוד ריכוז, משמעת עצמית, הקשבה, ערנות. תכונות שאנחנו חייבים אותם בשביל שנוכל לטפס בצורה בטוחה ונוחה. כל אלה כמובן גם יוסיפו לדימוי העצמי שלנו. 

לסיכום, טיפוס הרים יכול לעזור מאוד לבריאות שלנו, החוכמה היא כמובן לעשות את זה בצורה בטוחה, אחרי שאנחנו עוברים אימונים מתאימים הן על קיר טיפוס והן על הרים נמוכים תחילה, וברגע שאנחנו נהיה מוכנים נוכל לעבור לטיפוס על הרים גבוהים יותר. זה יכול להיות מאתגר, מעניין ואין ספק שזה יהיה חוויתי מאוד.

אולי יעניין אותך גם קורס טיפוס למתחילים