קערה טיבטית – מה זה ולשם מה?

בלא מעט מקומות בהם עושים מדיטציות, עיסוי, או טיפולים אחרים שקשורים כך או אחרת לתורות מן המזרח הרחוק, נהוג למצוא קערות מיוחדות בעיצוב מרשים, שבתוכן הרבה פעמים אפשר למצוא כמין חתיכת עץ קשה. מוזמנים לבחון מגוון ציוד מדיטציה.

מדובר על קערה טיבטית או בשמה הלועזי, קערה מזמרת. מדובר על קערה שהיא למעשה סוג של פעמון. בשונה מפעמונים רגילים, הרי שהקערה איננה אמורה להיות תלויה על קיר או דלת, אלא אפשר להניח אותה על גבי כרית בד או אפילו להחזיק אותה ביד, וכך ניתן להשתמש בה והיא תשמיע קול. 

קערה זו, במקור, נוצרה במדינות מזרח אסיה, למשל, סין, נפאל ויפן, אך עם השנים היא הגיעה גם אל מדינות שונות במערב, וכאמור כיום אנחנו יכולים למצוא קערה טיבטית כמעט בכל מקום בו עורכים מדטיציה, טיפולים מהעולם של רפואה משלימה וכן אנחנו יכולים למצוא שימוש הולך וגובר בקערה גם בתחום של מוזיקה. זאת מאחר והיא משמיעה צליל מאוד מיוחד. 

כיצד אנחנו יכולים להשתמש בקערה טיבטית

השימוש בקערה, מתבצע בדרך כלל לשתיים-שלוש מטרות עיקריות. הראשונה, איכות הקערה מאפשרת לייצר כאמור צליל מיוחד ומרשים. הקערה עצמה עשויה מעץ או מתכת דקיקה, המוט שנמצא בתוך הקערה ובעזרתו יוצרים את הצליל עשוי אף הוא מתכת או עץ ולעיתים הוא גם עטוף בבד מיוחד. 

המטרה השנייה היא ליופי. בגלל המבנה והעיצוב המיוחד שלה, אז יש מי שבוחר להשתמש אך ורק ליופי, לעיצוב ולא לשום מטרה אחרת. אפשר גם למצוא מקומות בהם משתמשים בכמה וכמה קערות, מציבים אותן אחת ליד השני לשם כך. 

המטרה השלישית היא מטעמי אמונה. בודהיסטים רבים מניחים אותה במקדש ומשתמשים בה בצורות שונות בטקסים .