דברים שכדאי לדעת שמגיעים לועדת שיחרורים

אחד המונחים החשובים ביותר בעולם המשפט הפלילי, היא ועדת שחרורים. הרעיון הוא, שכל אסיר יכול להגיש בקשה לעלות את עניינו לועדת שחרורים בתקווה לקיצור משך זמן המאסר שלו. הרעיון הוא, שועדת השחרורים יכולה לבדוק מה מצבו, כיצד הוא התנהג בבית הסוהר ואז להחליט, האם היא מוכנה לשחרר אותו או לא. 

לפני שנסביר מה צריך לדעת לפני ועדת השחרורים, חשוב לומר, הוועדה לא מחוייבת לשחר אף אחד, הוועדה לא מחויבת להסכים לתנאי השחרור, ולמעשה היא יכולה להחליט שהאסיר איננו נמצא מתאים לשחרור מוקדם. עם זאת, המטרה של הוועדה, היא כן לשחרר אסירים שיכולים להשתחרר ומתאימים לכך, משתי סיבות, הראשונה, לאפשר להם להשתלב בחברה, לסיים את פרק המאסר ולצאת לחיים חדשים, השנייה היא כלכלית, על מנת שלא יווצר עומס כבד מדי על המערכת.

אז מה צריך לדעת לפני שמגיעים לועדת שחרור? 

ראשית, לא כל אסיר יכול להגיש בקשה לוועדת שחרורים, אלא רק מי שנידון לתקופה של למעלה מחצי שנה, וכבר נשא לפחות שני שליש מעונשו. כלומר אסירים לא יכולים להגיש בקשה לפני מועד זה. 

> קראו בהרחבה באתר עו"ד פלילי שוש חיון

שנית, בשביל שאסיר יקבל שחרור מוקדם, הוא חייב להתנהג בצורה יפה בכלא. לשם כך, הוא כמובן חייב לקבל המלצות ממנהל בית הכלא. אם מדובר באסיר בעייתי, זה עלול לפגוע בו. הרעיון הוא, לגרום לאסירים להתנהג יפה בכלא, וכן זה מלמד על הרצון שלו להשתקם. 

שלישית, אסיר חייב להביע חרטה בשביל לקבל שחרור מוקדם, הוא חייב לקחת אחריות על המעשים שלו. יש לכך סיבה מאוד ברורה, זה בשביל להוכיח שהוא באמת מבין את חומרת המעשה ושהוא מוכן לקבל את העובדה שהוא עשה דבר פסול ולא מוסרי.

ארבע, אחד השיקולים שעומדים בפני הוועדה, עד כמה הוא מסוכן לציבור, למשפחתו וכן לביטחון המדינה, וכן עד כמה אפשר לפקח עליו. אם מדובר באסיר מסוכן שלא ניתן לפקח, אז הוא לא יקבל שחרור מוקדם. 

חמש, הוועדה בוחנת שיקולים בריאותיים, משפחתיים, מתי הוא ביצע את העבירה, והאם היתה לכך סיבה מיוחדת. 

>אולי יעניין אתכם גם: סיבות לשכור עורך-דין לעבירת נהיגה בשכרות