סימפטומים לאבנים בכליות שחשוב להכיר

היווצרות אבנים בכליות נוצרת מסיבות שונות, כגון סיבות תזונתיות, שימוש בתרופות מסוימות, עודפי סידן בשל פירוק עצמות ועוד. לא תמיד כאשר ישנן אבנים בכליות ניתן יהיה להרגיש סימפטומים מסוימים, אולם בהחלט ישנם סימפטומים שכן יכולים להועיד על הבעיה. נצביע על כמה סימפטומים לאבנים בכליות שחשוב להכיר. נציין כי בירור רפואי נוסף צריך להתבצע, לשלילת מצבים רפואיים אחרים. 

צריבה במתן שתן 

אבנים בכליות הן בדרך כלל הצטברות של מינרלים שונים שיוצרים גושים קטנים או גדולים. חלק מהאבנים בכליות נפלטות מהגוף בזמן מתן שתן. צריבה בזמן מתן שתן יכולה להעיד על נוכחות של אבים, על נוכחות של דלקת בדרכי השתן לעיתים על בעיה משולבת (כלומר גם אבנים בכליות וגם דלקת בדרכי השתן או בכליות). 

כאבים באזור המותניים או במפשעה 

מלבד צריבה או אי נוחות בזמן מתן שתן, ישנם עוד סימפטומים לאבנים בכליות, כגון כאבים באזור המותניים, במפשעה ואף בגב. הכאבים במותניים מעידים על כך שהכליות נמתחות מעבר למצב הרצוי והטבעי. חסימה שנוצרת בשל אבנים בכליות ואיננה נפלטת בשתן עלולה לגרום בשלב מסוים לכך כי הכליות מתמלאות ומתקשות להתרוקן במהירות הנדרשת. הדבר יבוא לידי ביטוי בכאבים כאמור. לעיתים יופיע כאב חד באזור הגב, שעשוי לגלות היכן נמצאת החסימה. הכאב עשוי להיות מהיר וחד. 

צבע השתן 

אצל חלק מהאנשים, אבנים בכליות יגרמו לשינויים בצבע השתן. עכירות שאיננה מוכרת מן העבר עשויה להצביעה על כך. בדיקות יכולות לזהות עקבות דם בשתן, שלא תמיד נראות לעין. 

תכיפות שתן ובחילות 

אבנים שיוצאות מהכליות ויורדות דרך צינורות השופכן ואל השלפוחית עלולות לעורר סימפטום נוסף. תחושה של בחילה, צורך להקיא וזאת בשילוב עם תחושת תכיפות רבה להטלת שתן. 

למידע נוסף על סימפטומים לאבנים בכליות התייעצו עם מומחה לאבנים בכליות