סוגי כסאות בטיחות לפי גיל – ההבדל בין החוק בארץ לארה"ב

כיצד נבחר כיסא בטיחות לתינוק?

  • ראשית יש לבדוק את חוזק שלד הכיסא מכיוון שבמקרה תאונה השלד יכול להבדיל בין פגיעה קשה בילד חלילה לבין פגיעה מועטה ולא רצינית. 
  • שלד הכיסא זז יחד עם התינוק בזמן תאונה וכשבייבי שלנו רדום בתוכו נרצה שהמקום הבטוח לו בתוך הרכב יהיה הכי חזק שרק ניתן לקבל.
  • שלד כיסא הבטיחות אינו מפעיל לחץ ישיר על האבזמים הקשורים בו ובכך, מעבר לבטיחות, נותן הוא גם נוחות מרבית שאותה נרצה להעניק לאוצר הכי יקר שלנו. 

קראו גם על בוסטר לאוטו.

מה קובע החוק בישראל לגבי ישיבה בכיסא בטיחות? 

לפי החוק הישראלי בתקנות התעבורה: יש לרתום פעוטות עד גיל 3 בכיסא בטיחות שהוא עצמו קשור היטב לכיסא הרכב ונגד כיוון התנועה. ההגדרה של כיסא או מושב בטיחות לרכב אומר בדיוק כך: "התקן ריסון המעוגן לרכב הכולל רתמות פנימיות שבהן רותמים את הילד".

  • בעבר לא הייתה התייחסות בחוק לגובהו של הילד אלא רק לגילו, והוריו נדרשו להושיבו בכיסא בטיחות שמותקן נגד כיוון הנסיעה רק עד גיל שנה. 
  • כיום אימצו בישראל את הנחיות של איגוד הרופאים בארה"ב שלפיהם קיים תנאי שהילד ישקול 9 ק"ג לפחות מה שיאפשר לו לשבת עם הפנים לכיוון התנועה כל עוד משקל הילד הוא בתחום המשקל המורשה לפי הוראות היצרן לישיבה עם כיוון הנסיעה וללא קשר לגילו.

ההנחיות בארה"ב 

במרס 2011 הורה ארגון הבטיחות האמריקני להנחות את ההורים להושיב ילדים נגד כיוון הנסיעה לפחות עד גיל שנתיים כמובן אם כיסא הבטיחות מאפשר זאת מבחינה ישיבה מלאה ובטוחה בתוכה. מאז הספיקו ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים בארצות הברית לאמץ את המלצות הארגון ופרסמה הנחיות ברורות ורשמיות לישיבה נגד כיוון הנסיעה וזאת עד גיל 4.

ההנחיות בישראל 

לישראל מגיעים שני סוגי כסאות בטיחות של ברייטקס או מותגים אחרים:

  • קבוצה 1. לילדים במשקל 18-9 ק"ג. כיסאות אלה מותקנים רק עם כיוון הנסיעה .
  • קבוצה 0+1. כיסאות שניתן להתקין נגד כיוון הנסיעה בעבור ילדים מגיל 0 ועד למשקל של 10 קילוגרם ללא קשר לגיל.