מזוזות פלסטיק או מזוזות מעץ – מה עדיף

מזוזה היא קמע המשמש ביהדות להרחקת רוחות רעות. מזוזת המתכת היא חתיכת מתכת קטנה ועגולה המחוברת למשקוף של בית יהודי. הוא תלוי על משקוף הדלת בעזרת ברגים או הדבקה וניתן לראות אותו על ידי העוברים והשבים כאשר עוברים על יד הבית. מזוזה מעץ יכולה להיות עשויה מכל חומר, כל עוד יש לה משטח חיצוני שלא ישרוט או יפגע בקלות במשקוף, כמו עץ או פלסטיק.

ניתן להשיג מזוזות פלסטיק או מזוזות עץ בצורות וגדלים שונים, עם חומרים שונים. איך הם משווים?

מהי המזוזה?

המזוזה היא חפץ דתי יהודי בעל פתח מרכזי וכיסוי חיצוני. המזוזה היא הפריט הנפוץ ביותר שיהודים משתמשים בו כדי להגן על בתיהם.

ישנם שני סוגי מזוזות – עץ ופלסטיק. אלה מעץ הם יקרים יותר ומחזיקים מעמד זמן רב יותר מאשר אלה מפלסטיק. הסיבה העיקרית להן היא שמזוזות עץ עלולות להינזק בקלות על ידי ילדים, שמשחקים איתן. לכן, הם צריכים להיות עשויים מהחומר החזק ביותר שהם יכולים להרשות לעצמם להשתמש.

באיזו מזוזה לבחור? 

האם מזוזה מפלסטיק עדיפה על מזוזה מעץ? התשובה היא כן. 

השימוש הראשון במזוזות פלסטיק היה בישראל בשנות ה-50 של המאה ה-20 כשהן הוכנסו להחלפת מזוזות עץ מכיוון שהן היו זולות יותר לייצור וקל יותר לאחסן ולשנע. בישראל קיימים כיום יותר מ-100 סוגים שונים של בתי מזוזה ולכל סוג יש את האיכויות והיתרונות המיוחדים שלו. 

היתרון העיקרי של מזוזות פלסטיק הוא שהן זולות הרבה יותר לייצור מאשר מזוזות מעץ ולכן זולות יותר לקנייה של הקהילה שלך. כמו כן, מזוזות פלסטיק גם זולות יותר לתיקון, וזה חשוב אם יש לכם ילדים שכן הם נוטים לפגוע במזוזות עץ בקלות.