היתרים לעובדים מהשטחים בימי מלחמה

עובדים פלסטינים, תושבי השטחי, שאינם אזרחים או תושבים של מדינת ישראל, יכולים לקבל היתר עבודה במספר ענפים במשק. יש לבקש באופן מסודר היתר העסקה אותו ניתן לקבל בלשכות שירות למעסיקים, אשר מטפלות בהיבטים נוספים של העסקת עובדים מהשטחים.

תנאים לקבלת ההיתר משתנים מענף לענף (בנייה, חקלאות, מלונאות וכן הלאה), אך מהות התהליך היא דומה.

תנאים לקבלת היתר 

קיימים תנאים שונים לקבלת היתר העסקה, אבל חשוב לציין כי המעסיק צריך לקבל היתר מלשכת שירות למעסיקים ואילו מן הצד השני, גם העובד הפלסטיני המבקש להגיע לעבוד בישראל, צריך לקבל היתר. את ההיתר הזה אפשר לקבל מהגוף הצבאי האחראי על בדיקת הרקע הביטחוני של הפלסטיני המבקש לעבוד בתוך גבולות ישראל.

היתר זה עבור תושבי השטחים יכול להיות בעל תוקף של עד 3 חודשים. ניתן להאריך את ההיתר – רק אם מעסיק ישראלי הגיש בקשה להארכת היתר. להמשך קריאה בנושא היתרים לעובדים מהשטחים

היתר עבודה לפלסטינים בזמן מלחמה

 מהצד הישראלי, אם כן, מדובר על הליך משפטי לכל דבר, מעוגן בחוק ומוגן על ידי החוק.

יחד עם זאת, מהצד הפלסטיני, מעורבים גופים ביטחוניים וצבאיים, אשר יכולים לבטל את ההיתר לפי שיקול דעתן, בתקופות של עימות ומלחמה – כדי למנוע כניסת פלסטינים לישראל.

הצבא מצידו יכול גם לקבוע מניעה כללית של מעבר פלסטינים לישראל בתקופות רגישות כמו עימותים, סכסוכים ואפילו חגים.

 

לסיכום, העסקת עובדים פלסטינים מאוד נפוצה בענפים שונים במשק בישראל. העסקה זו יכולה להיפגע בעיתות משבר, אך ניתן לומר כי רוב הזמן אין סיבה לדאגה. בנוסף, מערכת הביטחון לוקחת על אחריותה את תהליך האישור, כדי למנוע סכנה ביטחונית לתושבי ישראל, אך עדיין מעסיקים נדרשים להיות עירניים ולוודא כי העובדים שבאחריותם פועלי כשורה. מידע נוסף באתר https://www.kablanvip.com/