יבוא מקביל – איך מצליחים למכור מוצרים זול יותר?

כל הנושא של יבוא מקביל מתייחס בעיקר למוצרים של חברות ידועות וממותגות. מדובר ביבוא של מוצרים מקוריים, איכותיים ללא כל זיופים. כמו לדוגמא מוצרים של חברת לה קוסט המפורסמת הודות לאיכות מוצריה והמבחר הגדול שהיא מספקת בתחומים רבים. למי שאינו מכיר, מדובר במוצרים אשר עליהם מוטבע סמל התנין. המוצרים של החברה כוללים גם בגדים יוקרתיים וגם נעליים. גם בשמים וגם חפצי עור שונים. גם חולצות פולו וגם משקפי שמש ועוד.

כאשר אנחנו מדברים על יבוא מקביל הכוונה היא ליבוא של אותם המוצרים אל השוק החופשי ללא רשותו של היצרן, כמו במקרה של קניות מסין בזול.

את היבוא המקביל יכול היבואן לרכוש דרך רשת האינטרנט או באמצעות יבואן אחר אשר מפיץ את הסחורה המדוברת במדינות  אחרות.

את היבוא המקביל לא עושה דווקא אדם אשר קבל בלעדיות ליבוא המוצרים אך הוא בכל זאת מסוגל למכור את המוצרים במחירים מוזלים יותר, זאת מבלי לפגוע כלל במוניטין של היצרן.

יבוא מקביל – זה טוב או לא טוב?

כאן נשאלת השאלה האם היבוא המקביל הוא דבר טוב או לא.

אז ברור כי עבור הלקוחות מדובר ביתרון מהותי. המוצרים כמו של אתרי שופינג מסין נמכרים במחירים נמוכים יותר והעובדה הזו מאפשרת לשוק תחרותי להתפתח. כך גם נמנעת הבלעדיות על המוצרים כמו גם המונופוליזם. במדינת ישראל יש לכך משמעות רבה כאשר הדבר משפיע באופן מידי על יוקר המחיה.

אך בכל זאת יש בכך גם חיסרון והוא לא חיסרון מבוטל.

כאשר נמכרים המוצרים בשוק החופשי, המותג למעשה נשחק והערך שלו יורד. מלבד זאת, מוצרים ממוגים הנמכרים באופן חופשי לא יכולים לקבל את השירות כמו המוצרים הנמכרים ישירות על ידי היצרן. זה אומר שלא תהיה אחריות על המוצר. ללקוח לא יהיה אל מי לפנות במקרים של תקלה ובאופן כללי השירות שהלקוח יקבל יהיה שירות פחות יותר מהשירות של היצרן.

חשוב לשים לב כי ביבוא מקביל אל משתרבבים גם מוצרים מזויפים אשר אלו יהפכו את כל הסיפור לבלתי רווחי בעליל.

יש לתת את הדעת גם לנושא של קנין רוחני.