משכנתא בקיבוצים שיתופיים – מה חשוב לדעת?

העולם משתנה וקיבוצים או מושבים כיום זה לא מה שהיה פעם. ישנה צמיחה, מתקיימות הרחבות. פניות רבות מגיעות לבנקים וליועצי משכנתאות פרטיים, לגבי משכנתא בקיבוצים שיתופיים. אלה העובדות שחשוב לכם לדעת, אם אתם שוקלים לעבור לקיבוץ או שאתם רוצים לקנות או לבנות בית, בקיבוץ שלכם. 

האם אפשר לקבל משכנתא לבית בקיבוץ בכל בנק

לכאורה, בית זה בית, אז מה זה משנה אם בונים אותו בעיר או בכפר, בקיבוץ או במושב. אבל יועץ משכנתאות שמתמחה בסיוע ללקוחות לקבלת משכנתא בקיבוצים שיתופיים מחדד את הדברים. רישום הזכויות על קרקעות בקיבוצים עשוי להיות סבוך. כיום, ישנו תהליך שכבר החל להתקדם, של שיוך דירות בשיתוף רמ"י (רשות המקרקעין). הכל תוך ביצוע חלוקה מוסדרת בקרקע. תהליכי הרחבה פנימית כבר מתרחשים בקיבוצי הארץ, אולם לא כל המערכת הבנקאית הספיקה ליישר קו. חלק מהבנקים כבר הפנימו את הנושא ומקלים בפרוצדורה. חלק מהבנקים פחות מכירים את הנושא לעומק וקצת יותר מקשים. מומלץ לבדוק עם הקיבוץ שמעניין אתכם, איזה בנק ליווה תושבי קיבוץ שנקלטו בשנים האחרונות בהרחבות, והאם קיימת אפשרות לקחת הלוואת בלון

קושי לשעבד את הקרקע – איך מתגברים

קרקעות רבות בקיבוצים רשומים כקרקעות מדינה. זה יוצר קושי ממשי עבור הבנק שלא יכול לשעבד את הקרקע כפי שקורה במשכנתאות רגילות. ניתן להתגבר על הקושי ולהשיג משכנתא בקיבוצים שיתופיים, במידה ובוצע תהליך של שיוך קרקעות או כאשר בנק מסוים הסכים להגיע להסדר כולל מול הקיבוץ עצמו. פתרון מסוג אחר זה כשהבנק מסכים להיות ערב למשכנתא. נקודה לסיום – לקראת בית בקיבוץ, שימו לב שלרוב לא תהיו רשומים כבעלים אלא בחכירה לזמן ארוך. זה מקנה לכם זכות קניינית לכל דבר, אך עם דגשים שונים לעומת רישום רגיל בטאבו. 

נוסף למסלולי משכנתא מיוחדים לתושבי קיבוצים, גם תושבי חוץ יכולים למצוא מסלולים ייעודיים עבורם – קראו עוד על משכנתא לתושבי חוץ באתר תשואות.