עובש בבית – איך להתמודד עם נזקי עובש

עובש הוא סוג של פטריה המורכבת מרעלנים מטבוליים. אחת התכונות של העובש היא התפתחות מהירה ולכן שטח קטן המכוסה בנקודות שחורות, הופך די מהר לשטח גדול ורחב הרבה יותר.

קיימת סכנה גדולה לנשום את האוויר הקיים בסביבת העובש, הדבר עלול לגרום לקשיי נשימה מהותיים במיוחד לתינוקות ולקשישים.

לכן, כשרואים שמתחיל להתפתח עובש במיקום מסוים, חשוב לטפל בכך בהקדם, מומלץ ע"י פנייה לחברה המתמחה בתחום כמור שיקום נזקים. הפעולה הראשונה היא טיפול בעובש עצמו כדי לנטרל אותו ופעולה מקבילה שיש לבצע כדי שהתופעה לא תגיע שוב, היא לטפל במקור הרטיבות היוצר את העובש.

מהות הרטיבות

רטיבות נובעת מכמות גדולה של לחות לדוגמה בחדר האמבטיה עקב חוסר אוורור. בני הבית מתקלחים במים חמים והאדים נותרים במקלחת הסגורה. לחות זו מתפתחת לעובש ולכן חשוב לאוורר היטב את חדר האמבטיה לאחר כל מקלחת, אחרת יהיה צורך בהשכרת יבשן לחות.

אופציה נוספת היא רטיבות הנובעת מבעיית איטום על הגג. אם לא בצעו איטום במועד או שהאיטום לא בוצע כיאות ועקב כך מי גשמים מחלחלים פנימה לדירות בקומות הגבוהות. הפתרון הוא לבדוק באופן מקצועי את מצבו של הגג, לבצע איטום מאסיבי או תיקון של האיטום בהתאם לצורך.

גם המרזבים עלולים לגרום להתפתחות של עובש אם הם מלאים באשפה ולכן אינם קולטים את מי הגשמים. בעקבות העובדה שהמרזבים לא פועלים, נוצרות שלוליות וביצות מים המתמלאים בחיידקים וגם הם יוצרים עובש בדירות.

טיפול ברטיבות

סדר העבודה הוא להסיר את כל כמות העובש מהקירות, לאוורר היטב את המקום, להשתמש בחומרי איטום ובחומרים שהם קוטלי עובש על המקום הבעייתי וגם באמצעים טכנולוגיים המנקים את המקום באופן מוחלט, כמו כן, מוסיפים חומרי חיטוי שאינם מאפשרים הצטברות מחודשת של רעלנים במיקום זה. המטרה היא לבצע פעולות יסודיות ביותר כדי שהעובש לא יצוץ שוב לאחר פרק זמן מסוים.

בתום הפעולות הללו צובעים שוב את הקירות תוך שימוש בחומרים ייחודיים שימנעו עד כמה שאפשר את הופעת העובש פעם נוספת. אם בוצעו כל פעולות האיטום כראוי קיימת סבירות גבוהה שהעובש לא ישוב.