האם אפשר לאטום גג לבד

איטום גג היא עבודה הדורשת מיומנות רבה. רק עובדים אשר עוסקים בכך תקופה ארוכה צוברים ידע וניסיון המאפשר להם לבצע פרויקטים של איטום, באופן מקצועי ומושלם.

קיימות כמה שיטות לביצוע איטום גגות. עבור כל אחת מהן יש לרכוש חומרי גלם ייחודיים כמו שליכט העומדים בתקנים הישראליים ולהשתמש בכלי עבודה ספציפיים כדי שעבודת האיטום תתבצע באופן הרמטי ולא יחדרו מי גשמים דרך רצפת הגג פנימה ויחלחלו לדירות הממוקמות בקומות העליונות.

לאנשים פרטיים, גם אם יש להם ידע טכני כללי, אין להם את היכולות ואת כל כלי העבודה הייעודיים הנחוצים עבור ביצוע העבודה באופן מיטבי. עדיף לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע שהם מומחים בכך ומבצעים איטום באמצעות יריעות ביטומניות, זיפות בזפת או בשיטות חדשניות נוספות.

ההכנות הנדרשות לצורך איטום גג

כדי שהעבודה תצליח, יש לפנות ולנקות את הגג באופן יסודי.  בנוסף לכך יש לנקות את המרזבים מלכלוך, עלים וכל חפץ נוסף שקיים בו ועלול להפריע לזרימת המים. בודקים את שלמותם של מקטעי המרזב ובמידת הצורך מחליפים מקטע פגום. לניקוז המים לכיוון המרזבים קיימת חשיבות רבה כדי שלא יצטברו שלוליות של מים על הגג.

איטום ביריעות ביטומניות

השיטה המובילה והאיכותית ביותר לאיטום הגג היא באמצעות יריעות ביטומניות להדבקה עצמית. בהליך ייצור היריעות הללו מוסיפים חומרי איטום המסוגלים למנוע באופן הרמטי את כניסת המים לשטח הגג, זאת אם פעולת האיטום בוצעה על פי ההנחיות.

שיטת העבודה היא הנחת היריעות זו לצד זו ולאחר מכן ריתוך מקצועי של שולי היריעה  זו לזו ,כך שלא יהיה שום סיכוי שהיא תיפתח. בדרך זו מצמידים את כל היריעות עד כיסוי מלוא שטח הגג.

השימוש ביריעות הללו אפשרי בדרך כלל במבנים חדשים יחסית אשר בוצע בהם בעבר איטום מסוג זה ובבניינים שבהם כל הגג חשוף ואין עליו ציוד.

זיפות בזפת

שיטה וותיקה אשר בה מורחים זפת חמה על פני כל הגג ובין קולטי השמש והמדחסים הקיימים עליו. לאחר שהחומר מתקרר מורחים עליו סיד להשלמת האיטום.