איך ניתן לתבוע כתובה?

המאמר באדיבות https://www.toenr.com

לכתובה יש שני מטרות: האחת היא להקשות על הבעל לתת גט, וכך לשמר את קשר הנישואין, וכמו שכתוב במקורותינו 'שלא תהא קלה בעיניו להוציאה'. בעל שרוצה לגרש את אשתו בלי סיבה רצינית ואמתית, אולי יעצור את עצמו מכיוון שהוא יודע שיהיה עליו לשלם לאשתו את הכתובה ואת מזונותיה.

המטרה השנייה היא לדאוג לאישה לאחר פטירת בעלה, שתישאר בטוחה מבחינה כלכלית. זו גם הסיבה לכך שאלמנה זכאית לדמי כתובה.

מה זו כתובה?

הכתובה היא שטר חוב בדומה לחוזה, שמתחייבים בו שני חובות: חיובים הקשורים לתקופת הנישואין, כמו מגורים ומזונות בחיי הנישואין. החיוב השני הוא כלפי החיים שלאחר הנישואין – פטירת הבעל או גירושין.

הסכום אותו מתחייב הבעל לאשתו בכתובה הוא גם על מנת להבטיח את כלכלת ופרנסת האלמנה לאחר פטירת בעלה. זכות זו של האלמנה מעוגן בחוק הירושה בסעיף 104, אשר מבטיח שהאלמנה תקבל את כל המגיע לה על פי ההתחייבות בכתובה.

ויתור על הכתובה

האם יש דבר כזה? האם מותר לאישה לוותר על הכתובה? במעמד טקס הגירושין יכולה האישה לוותר על הכתובה, אך כל עוד בני הזוג נשואים, אסור לה לוותר עליה. בשולחן ערוך אבן העזר ס"ו א, נכתב כי אסור לאישה לדור עם בעל ללא כתובה. חיי נישואין ללא כתובה היא כמו זוגיות ללא קשרי נישואין.

תביעת כתובה

אז איך ניתן לתבוע כתובה? כאשר בני הזוג מתגרשים על האישה להגיש תביעה לקבלת כתובה בבית הדין הרבני. את הכתובה בדרך כלל האישה צריכה להחזיק בבית, אך ניתן לקבל את הכתובה גם בבית הדין בו הזוג נישא.

בכדי לתבוע כתובה יש לפנות או לבית הדין או לבית המשפט.