איך לטפל בפחד מנהיגה?

פחד מנהיגה בכבישים – איך מתפתח פחד מנהיגה?

  • חוויות עבר שליליות – כאשר אנשים מפתחים תגובה של פחד עוצמתי או חרדה משתקת, ברוב המוחלט של המקרים זה קורה לאחר שהם עברו איזושהי חוויה שלילית עוצמתית אשר הותירה בהם חותם כל כך חזק, עד כדי כך שהם לא מצליחים להתאושש ממנה ולהמשיך בחיים שלהם כמו בעבר. בין אם מדובר על מעורבות בתאונת דרכים (בתור נהג או בתור נוסע או בתור הולך רגל), ובין אם מדובר על התקף חרדה בזמן נהיגה, חוויות עבר שליליות עוצמתיות עלולות לגרום לאנשים לפחד פחד משתק מפני נהיגה.
  • פחדים וחרדות מסוגים נוספים – כאשר כחלק משגרת חייו אדם נאלץ להתמודד עם פחדים וחרדות מסוג אחד, יש לו הרבה יותר סיכויים לפתח פחדים וחרדות מסוגים נוספים בהמשך חייו. קחו לדוגמא אדם עם פחד ממקומות סגורים. אם אדם כזה נכנס לרכב, שהוא מקום סגור, ומוצא את עצמו תקוע פקק אינסופי שסופו אינו נראה באופק, הוא עלול לחוות התקף חרדה אשר בסופו של דבר יתקשר בתודעה שלו לפעילות של נהיגה ויסמן אותה באמצעות רגשות שליליים. בדרך זו פחדים וחרדות מסוגים שונים מתקשרים אל פחד מנהיגה ומעצימים אותו.

טיפול בפחד מנהיגה – איך זה קורה בפועל?

כאשר מדובר על תהליך יעיל של טיפול בפחד, צריך להודות על האמת – אין שום מנוס מאשר להתמודד ישירות עם אותו גורם מעורר פחד.

מצד שני, אם זה היה פשוט כל כך, אנשים היו עושים זאת בעצמם ולא נזקקים לעזרה מקצועית.

במסגרת תהליך טיפול מקצועי (קראו בנושא באתר http://adishnider.co.il), לאדם יש אפשרות לשנות דפוסי חשיבה ורגשות לפני שהוא מתחיל בתהליך החשיפה, מה שמגביר את הסיכויים שלו לעשות זאת בהצלחה ולהתגבר על הפחד.