התמודדות עם פוסט טראומה

אירוע טראומטי הוא חוויה משנה חיים, כזו שעלולה לגרום לאדם לחוש מצוקה, פחד ובושה מכריעים. תחושות אלו עלולות לעורר תסמינים כמו פלאשבקים, סיוטים, זיכרונות חודרניים או תחושות עזות של כעס ופחד.

הפרעת דחק פוסט טראומטית היא האבחנה הניתנת לאלו שחווים תגובות הקשורות לטראומה הנמשכות יותר מחודש. ההערכה היא שאחד מכל שישה אנשים יפתח PTSD בשלב מסוים בחייו. אחת הדרכים לסייע בכל התמודדות עם פוסט טראומה היא באמצעות "טיפול בעיבוד קוגניטיבי", אשר הוכח כיעיל בסיוע לסובלים מ-PTSD להחזיר את יכולתם לחשוב בצורה רציונלית ולהתנהג שוב כרגיל.

מה זה טראומה

טראומה היא מילה המתארת מספר סוגים שונים של חוויות. אלה כוללים אסונות טבע, אלימות, התעללות וכל מפגש מלחיץ או מסכן חיים. הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא הפרעת חרדה שמתחילה תוך שלושה חודשים לאחר חווית או עדות לאירוע טראומטי.

בעוד ש-PTSD יכול להיות קשה להתמודדות כשלעצמו, הוא מוביל לעתים קרובות לבעיות בריאות נפשיות אחרות כגון דיכאון, אשמה והפרעות חרדה. אלה שחוו טראומה נוטים יותר לפתח מצבים נפשיים אלה מאשר אלה שלא עברו טראומה.

מגוון טיפולים זמינים עבור אנשים המתמודדים עם PTSD כולל טיפול בדיבור וטיפול קוגניטיבי התנהגותי המתמקד במנגנוני התמודדות כמו עיצוב מחדש של מחשבות הקשורות לחוויות טראומטיות וטריגרים. בנוסף, חלק מהאנשים מצאו הקלה משינוי אורך החיים שלהם.

כמה דרכים נוספות להתמודדות עם תסמינים פוסט טראומטיים הן טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) עם פסיכותרפיסט, טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), מדיטציית מיינדפולנס ופעילות גופנית.

כולנו חווים טראומות במהלך חיינו. חלקם אינם גדולים כמו אחרים, אך הם עדיין יכולים להשאיר השפעה על האופן בו אנו חיים את חיינו. טראומה יכולה להיגרם מאובדן עבודה או פרידה, התעללות או אפילו מוות של מישהו אהוב.