בחירת מקום לבת מצווה – דגשים חשובים

בחירת מקום לעריכת מסיבת בת המצווה הוא אחד הדברים הכי כייפים שיש שנערה שהגיע לגיל מצוות. כל אחת שרוצה לחגוג את מסיבת בת המצווה שלה, קיימים עבורה כמה וכמה אפשרויות מעניינות כשאולם, חצר בית, מסעדה ואפילו מועדון, הן רק חלק מהמקומות.

בחירת מקום לבת מצווה – דגשים חשובים 

מקום לבר מצווה כמו זה או בת מצווה, מקום לעשות בו את המסיבה לנערה שהגיעה לגיל 12, או לנער שהגיע לגיל 13, יכול להיות בכמה וכמה מקומות מעניינים לבצע בו את האירוע המכובד והכה חשוב הזה. ילדים, בעיקר בגילים אלו, וודאי יודעים ומכירים מחבריהם על מקומות מגוונים שבהם ניתן לערוך את המסיבה.

החלוקה באשר למקום שבו יתרחש שמחת בת המצווה, יכול להיות בבית, בחצר הבית, באולם קטן, במסעדה, בטבע וכן.. גם במועדון נוער. מועדון לערוך בו את מסיבת בת המצווה יכול להיות דבר מעולה כדי לשמח בו את החברות.

מה זה בר מצווה? 

בר מצווה הוא בעברית "בן מצווה". כאשר לילד יהודי מלאו 13, יש לו את כל הזכויות והחובות של מבוגר יהודי, הכוללים גם את מצוות התורה. מאותו תאריך, (עברי) הוא ילבש תפילין על בסיס יומי, ישתתף בשירותי בית כנסת ויתפוס את מקומו בקהילה היהודית. 

אבן דרך זו – המכונה בר מצווה – נחגגת לרוב בטקס בבית הכנסת, תוך לבישת תפילין ומסיבות שונות וחגיגות גדולות. החוגג עשוי להיקרא לתורה, לקרוא בה, ואף לשאת נאום או להפגין בדרך אחרת את מעמדו החדש.

איך חוגגים בר מצווה? 

מאז ומעולם, היה המנהג היהודי לציין אבן דרך זו בטקס בבית כנסת שמקבל את פני בר המצווה לעולם הבגרות היהודי, והפעם באופן מעשי יותר, והוא יכנס תחת האחריות של עול מצווה כמו כל יהודי המגיע לגיל זה.

טקס בר המצווה ראו כאן משתנה מעט בין הקהילות, אך המרכיבים הבסיסיים נותרו זהים. בטקס, כך בדרך כלל, החתן נושא דברים כמו דברי תורה או סיפור יפה על מעשיות יהודיות מין העבר ולמחרת בבוקר הוא מגיע לבית הכנסת ומניח תפילין בפעם הראשונה כחייב בהם.