האם קנאה יכולה להיות דבר בריא?

קנאה. רגש קשה שיכול להוציא אנשים מן הכלים, לשבש את מערכות היחסים ואף להציג את מי שחווה את הרגש: באור שלילי במיוחד. קנאה ידועה כ"מפלצת ירוקה שזוקפת את ראשה המכוער" ויש שאומרים כי "לקנא, זה לשתות רעל ולהמתין שהצד השני ימות." ואכן ציטוטים, אמרות ותיאורים ישנם עד אינסוף. אבל האם באמת מדובר ברגש כל כך נורא? או שקנאה זה משהו שניתן להבין, באמצעותו לנתח רגשות ופחדים, ובכך להפוך אותו לאמצעי יעיל לשיפור מערכות יחסים?

החל מהרגע בו אנו מתחילים את תהליכי החברות המוקדמים שלנו, אנו למדים כי חשוב שנשייך לעצמנו חברים למשחק, שהגננת תאהב אותנו ושההורים יהיו גאים בנו. בכך אנו מוצאים את עצמינו מנסים לרצות את הסביבה, בעוד שהרצון נובע בעיקר מכך שאנו רוצים לקבל חזרה אהדה, תשומת לב ואהבה. 

דורית כהן, יועצת זוגית מנוסה, מסבירה כי כאשר אנו לא מקבלים חזרה את מה שחשבנו שנקבל, או במידה ואנו לא חווים את אותה ההשקעה שהשקענו באדם אחר: אנו מתחילים להיות מתוסכלים, הופכים פגיעים יותר, והרגשות הולכים וגואים. במקרה כזה יכולה להתעורר גם קנאה. 

מתי אנחנו מקנאים?

בכול הנוגע לרגש הזה שצץ בליבנו, אין סיטואציה עליה ניתן לשים את האצבע ולומר כי רק במצבים כאלה ואחרים הקנאה תתעורר. קנאה יכולה להתרחש בין אחים, בין הורים וילדים, בין מחנכים וחברים וכמובן שבין בני זוג. 

אבל כיצד אפשר לצמוח מזה?

זה נכון. כאשר אנו מקנאים בבן או בבת הזוג למשל, הרגש יכול לנבוע מחוסר אמון, מפגיעות של העבר, או משאר רגשות מודחקים. עם זאת, ברגע שנדע לזהות את הטריגרים שמפעילים את הרגש, ברגע שנדע כיצד להקביל אותם לסיטואציות שונות בחיים הצעירים שלנו, או במקרים שנבין מדוע יש חוסר אמון מוצדק או לא מוצדק בבני הזוג – נוכל להתמודד נכון יותר עם הרגשות שמציפים אותנו. 

את ההתמודדות הזאת מבצעים רבים באמצעות טיפול זוגי. בעוד שגם טיפול בפסיכותרפיה או קבלת ייעוץ מפסיכולוג מיומן – יסייעו למתן את הרגשות ולהכיר אותם טוב יותר, כך שניתן יהיה למנוע התנהגות לא נעימה ולחוות את החיים בצורה פחות קשה.