איך מקבלים היתר לחריגות בנייה?

על כל בנייה שאתם רוצים לבצע, תצטרכו לקבל אישור מועדת חוק תכנון ובנייה של העירייה. חריגה מהאישורים שקיבלתם עלול לסבך אתכם. חריגה מהאישור שקיבלתם מהווה עבירה פלילית שעלול לגרום להעמדה לדין.

ישנם מספר סוגי חריגות בנייה. כל אחד מהם תלויה בפרמטרים שונים. כגון חריגה מהשטח המיועד לבנייה, סטייה מתכנית הבנייה המקורית, גובה המבנה וכדו'. גם בבית פרטי ישנם חריגות בנייה אסורות כמו תוספת בנייה, הוספה או חלוקת חדרים, בנייה של פרגולה בחצר או במרפסת, סגירת מרפסת, הוספת בנייה על הגג וכדו'.

חריגות בנייה מותרות ואסורות

חרגתם מתכנית הבנייה שאושרה? רוצים לדעת איך מקבלים היתר לחריגות בנייה?

הנה קצת על חריגות בנייה – המותר והאסור.

ישנם חריגות שבקלות ניתן לקבל עליהם היתר לחריגות בנייה. לדוגמה בניית פרגולות, בניית מחסן עד 6 מ"ר, תוספת גדר עד 1.50 מ"ר מבנייה קלה. במקרים בהם אתם רוצים להוסיף לשטח המקורי או לשנות את חזית הבניין, עליכם לבקש היתר לחריגות בנייה.

בכדי שתוכלו לקבל היתר לחריגות בנייה עליכם לעמוד בכל התקנות המחוקקות, לרבות תקנות הג"א והתבעות הנוגעות לאותו מקום / מגרש. בנוסף עליכם להגיש אישורים ומסמכים אשר נדרשים על ידי הרשות המקומית בכדי שיוכלו לדון בבקשת החריגה.

איך תדעו אם קיימת חריגה

כאשר אתם מעוניינים לרכוש בית פרטי ואתם רוצים לוודא כחוק, שאין חריגות בנייה, עליכם לבדוק את נוסח הטאבו .
כדאי להיעזר באנשי מקצוע על מנת לבצע בדיקת דירה לפני קנייה , על פי כל הליכי הרישוי והיתרי בנייה.

אם קיימת חריגה בנכס אותו אתם מבקשים לקנות ניתן לפתור זאת באמצעות מספר תהליכים. עליכם לבקש פטור על חריגה זו או לבקש רישוי מלא להיתר וכדו'.